Stari monasi iz tropske Azije donijeli su bosiljak u Evropu. Od tada se smatra „svetom biljkom“ koja najviše pomaže u liječenju organa za varenje i mokrenje
Bosiljakje cenjen zbog lekovitih svojstava koje sadrže listovi i semenke ove biljke.
U Evropu iz tropske Azije bosiljak su u 12. veku donijeli monasi i od tada se smatra „svetom biljkom“ u mnogim kulturama. Raste kao žbun, čak i u kućnim uslovima, a u alternativnoj medicini ceni se zbog lekovitih svojstava koje sadrže listovi i sjemenke ove biljke.
Najbolji za bolesti organa za varenje
U narodnoj medicini bosiljak se koristi za liječenje brojnih bolesti, a praksa je pokazala da je najdelotvorniji kao biljka za lečenje bolesti organa za varenje kao što je gastritis, pojave gasova u crevima, protiv nadimanja, zatvora i drugih tegoba koje prate poremećaj varenja.
Jača želudac i vraća apetit
Bosiljak je dobro sredstvo za jačanje želuca i poboljšanje apetita. A da bi u ovom slučaju delovao, preporučuje se da se uzima kao začin u jelu ili kao čaj koji se pije posle jela.
Liječi bolesti mokraćnog kanala
Poznat je i zbog svog diuretičnog svojstva. Bosiljak pomaže boljem izlučivanju mokraće zbog čega se preporučuje u lečenju bolesti organa za mokrenje kao što su zapaljenje bubrega i mokraćne bešike, otežano i bolno mokrenje. Ova biljka u narodnoj medicini pominje se i kao delotvorno sredstvo za urešivanje neredovone menstrucije, na primer.
Čaj od bosiljka
Ovaj čaj koristi se za lečenje bolesti organa za varenje i mokrenje, pobiljšava apetit i povećava „mliječnost“ dojilja. Potrebno je:
1 kašičica sušenog bosiljka
1 šolja vode
Bosiljak prelijte ključalom vodom i ostavite da stoji poklopljen 15vminuta, a zatim se procedi. Pijte 2 do 3 šolje čaja dnevno i to u gutljajima. Ovaj čaj se ne zaslađuje.
Čaj protiv gasova
Koristi se protiv grčeva i gasova u stomaku.
Potrebno je:
30 do 50g suvog bosiljka
litar vode
Prelijte suvi bosiljak ključalom vodom, poklopite i ostavite da stoji 20 minuta. Procedite. Pijte po šolju čaja samo posle glavnih obroka.