Kantarion ili gospina trava je još od davnina poznat kao lijek za mnoge boljke.
Raste na pašnjacima, livadama, ali i kamenitim liticama, a cvjeta od maja do augusta u zavisnosti od podneblja.
Ova čarobna biljka najbolje rezultate daje u liječenju gastritisa, čira na želucu, bolesti bubrega, jetre, slezine i bešike, opekotina i hemoroida.
Ova čarobna biljka raste u visinu do 60 cm, ima specifičan miris, gorak ukus, a oboluje željezom, eteričnim uljima, smolom, karotenom, kolinom i vitaminom C
KAKO DJELUJE?
Hipericinu, najznačajnijoj aktivnoj komponenti kantariona, pripisuje se najveći broj ljekovitih svojstva jer sprječava razvoj bakterija i virusa i tako smanjuje upalne procese u tijelu.
Drugi važan sastojak kantariona je hiperforin, koji sprečava razgradnju serotonina, hormona odgovornog za dobro raspoloženje, i na taj način ublažava simptome depresije.
Iz kantariona je izolovan i melatonin, koji se luči u organizmu tokom sna, pa se zato ova biljka može koristiti i kao sjajan lijek protiv nesanice.
RECEPTI OD KANTARIONA:
Ulje za rane i opekotine
Četiri velike kašike cvjetova kantariona sipajte u teglu i ostavite da odstoje jedan dan, da malo svenu. Prelijte ih litrom maslinovog ulja, zatvorite teglu i ostavite da stoji šest sedmica.
Uljem mažite rane, osipe, opekotine, hemoroide…
Vino za bolje varenje
Četrdeset grama cvjetova kantariona prelijte litrom kvalitetnog bijelog vina i ostavite da stoji na toplom mjestu mjesec dana. Procijedite i pijte dvije čašice dnevno prije jela.
Čaj za smirenje i tjeranje nesanice
Pomješajte jednake količine suhih cvjetova kantariona i hajdučke trave, prelijte ih sa dva decilitra vrele vode i ostavite čaj da odstoji 10 minuta. Pijte tri puta dnevno.
Čaj za gastritis
U dva decilitra vrele vode sipajte kašičicu suhih cvjetova kantariona, poklopite i ostavite da stoji 10–15 minuta. Procijedite i pijte tri puta dnevno poslije jela.
Prepišite i vi ove recepte od kantariona.
Izvor: zena.blic.rs